Zespół na wesele czy DJ? – odwieczny dylemat

Przygotowania do wesela zaczyna się zwykle od przygotowania listy gości, a także znalezienia odpowiedniego lokalu. Oczywiście wcześniej załatwia się wszystkie kwestie związane ze ślubem, takie jak załatwienie spraw formalnych w Urzędzie Stanu Cywilnego, a często także w wybranym kościele. Przychodzi i taki moment, że trzeba zastanowić się na najważniejszej kwestii poza tym, co będzie w menu, a więc wybraniem zespołu lub DJ-a na wesele. W takiej sytuacji zwykle sięga się po radę przyjaciół i rodziny. Najczęściej zdania są podzielone. Zatem szacując wszystkie za i przeciw, warto poznać zalety i wady obydwu rozwiązań. W końcu udane wesele i dobra zabawa wszystkich gości to priorytet Państwa Młodych.

Zespół na wesele – dlaczego warto?

Rozmawiając z ciocią Jadzią i babcią Stasią pewnie usłyszysz, że koniecznie powinniście wybrać zespół, a nie DJ-a. Zwykle argument jest taki, że starzy ludzie nie potrafią znieść nowoczesnej muzyki opartej o elektronikę, ale w końcu może grać również starsze utwory ze swojej playlisty. Wtedy pada argument, że przy muzyce na żywo najlepiej się tańczy. Może to i prawda, wszak wszystkie osoby starszej daty z nostalgią wspominają dancingi z młodzieńczych lat, gdzie zaproszony jazz band grał różne standardy. Jednak właśnie chodzi o jakość. Zatem jeśli dźwięk saksofonu, instrumentów perkusyjnych, czy gitary na żywo jest tym, co lubisz najbardziej, to rzeczywiście warto zdecydować się na zespół. Jednak w zespołach weselnych jak to zwykle bywa jest również wokalista, albo nawet kilku, zatem poza dobrymi umiejętnościami muzyków, konieczne są równie wysokie umiejętności wokalisty lub wokalistki. W końcu Wy i zaproszeni goście będziecie słuchać ich przez cały wieczór. Zatem konieczne jest wcześniejsze przetestowanie zespołu. Może to za Was zrobić wedding planner, ale możecie również zrobić to osobiście. Najlepszym polem do popisu i sprawdzenia zespołu będzie inne wesele. Zatem jeśli przed swoim weselem wybieracie się na inne, to warto sprawdzić najpierw zespół, który wybrali przyjaciele czy też rodzina. Oczywiście wiele zespołów weselnych ma swoje strony internetowe, gdzie dodają próbki swoich możliwości. To jest jakaś pomoc, jednak w dobie możliwości technicznych i autotune nie jest to najbardziej wiarygodne źródło informacji. Najlepiej wybrać się na koncert na żywo, czyli inne wesele.

Dlaczego wybór zespołu na wesele nie zawsze jest dobry?

Oczywiście, nawet, kiedy wybierzesz najlepszy zespół na wesele, to nie będzie stu procentowa gwarancja, że wypadnie dobrze. Zawsze zdarzają się sytuacje losowe, np. choroba jednego z członków i konieczność zastąpienia, go kimś innym niekoniecznie równie dobrym, albo występowanie wokalisty przy niedyspozycji głosowej, kiedy nie tylko on cierpi, ale cierpią jeszcze słuchacze, którzy muszą go słuchać przez cały czas trwania imprezy weselnej. Zawsze jest również sytuacja, że podchmielony wujek Stasiek prosi o piosenkę. Niestety nie zawsze zespół jest w stanie spełnić taką prośbę, wszak ma repertuar na który jest przygotowany. Tylko nieliczne zespoły potrafią w takiej sytuacji improwizować, o ile znają daną piosenkę.

DJ na wesele – dlaczego to dobry wybór?

DJ na weselu gra utwory z przygotowanej wcześniej playlisty. Podobnie jak w przypadku zespołu można z nim umówić się, by zagrał określone utwory w ramach podziękowania dla rodziców, chrzestnych, czy dziadków. Co więcej można przekazać mu także playlistę, z utworami, które chce się by wybrzmiały na weselu. Oczywiście nie należy przesadzać z jej długością, wszak wesele też ma swoje określone ramy czasowe, a wybierając utwory DJ będzie chciał dorzucić jeszcze coś od siebie. Muzyka na wesele powinna być różnorodna, a wybór disc jockey’a to zapewnia. Zespół nawet jak gra piosenki z różnych gatunków, to nie zawsze potraf oddać klimat, choćby ze względu na ograniczoną ilość dostępnych instrumentów. Dźwięk z keyboardu wszak nie załatwi wszystkiego. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest także możliwość posłuchania i pobujania się przy oryginalnych wykonaniach utworów, gdzie nie trzeba obawiać się fałszów czy pomyłek.

Jakie jest ryzyko przy zatrudnienia DJ-a na wesele?

Niby wszystko pięknie, muzyka w oryginale, więc zabawa weselna powinna być przednia. Jednak nie zawsze wszyscy dobrze się bawią, zwłaszcza jeśli disc jockey z uporem maniaka cały czas puszcza piosenki z tego samego gatunku, np. nowoczesnej muzyki tanecznej, mimo, że zaznaczyliście, że muzyka ma być różnorodna, aby każdy mógł dobrze się bawić. Oczywiście w drugą stronę również taka sytuacja może wystąpić, jednak tutaj zwykle nie ma tak dużego problemu, wszak przy klasykach muzyki potrafią bawić się wszyscy. Tutaj zatem również konieczne jest wcześniejsze dogadanie się z disc jockeyem, aby nie było potem przykrych niespodzianek, wszak ma to być najpiękniejszy, albo jeden z najpiękniejszych dni waszego życia.

Ostatnia kwestia jaką warto poruszyć, to dobór rodzaju muzyki do charakteru wesela. Jeśli decydujesz się na wesele tematyczne, w stylu lat 60-tych, to dobrze, by muzyka również pochodziła w większości z tego okresu. Dzięki temu młodsi goście poczują się jak w kapsule czasu, a starsi będą mogli przypomnieć sobie czasy swojej młodości. Tutaj wybór zespołu lub disc jockeya jest sprawą drugorzędną, ważne by klimat imprezy został zachowany. Tak naprawdę nie ma dobrego wskazania, a wszystko jest kwestią gustu, a także mozolnego szukania właściwych osób, które zapewnią część rozrywkową na najwyższym poziomie. Tutaj nie warto oszczędzać zbyt mocno, wszak póki goście będą trzeźwi, nie będzie im wszystko jedno. Warto zatem wziąć to pod uwagę, nie zapominając jednak o tym, że to odpowiednie towarzystwo buduje atmosferę.

Podobne artykuły

Krótki poradnik o organizacji ślubu

Dodany 8 maja 2019

Wybieramy najlepsze kreacje ślubne

Dodany 8 maja 2019

Czym do ślubu – czyli poradnik motoryzacyjny dla narzeczonych

Dodany 8 maja 2019

Ślub i wesele w plenerze – jak zorganizować?

Dodany 8 maja 2019

Fotobudka, funbook i inne atrakcje – czyli o nowościach na weselu

Dodany 8 maja 2019

Atrakcje na wesele, czyli co wybrać, aby uatrakcyjnić przyjęcie weselne

Dodany 8 maja 2019

Lista prezentów ślubnych – fanaberia czy przydatny wynalazek?

Dodany 8 maja 2019

Przysięga małżeńska – jak uczynić najważniejszy moment niezapomnianym?

Dodany 8 maja 2019

Wybór menu na wesele – kuchnia polska, regionalna, a może japońska?

Dodany 8 maja 2019

Bo ślub nie musi być pompatyczny. Czyli o ciekawych pomysłach na ten wyjątkowy dzień

Dodany 8 maja 2019

Zaproszenia ślubne – nowoczesność kontra klasyka

Dodany 14 kwietnia 2019

Ślubny dress code, czyli krótki poradnik dla panny młodej i pana młodego

Dodany 14 kwietnia 2019

Wybierz wymarzoną suknię ślubną

Dodany 10 kwietnia 2019

Zabawy weselne – jakie wybrać, aby goście dobrze się bawili i nie czuli zażenowania?

Dodany 10 kwietnia 2019

Podziękowania dla gości, rodziców i dziadków – jak dobrze wszystko zorganizować?

Dodany 10 kwietnia 2019

Czy warto zatrudnić wedding plannera?

Dodany 10 kwietnia 2019

Jak poradzić sobie z rozsadzeniem gości? – winietki będą koniecznością

Dodany 9 kwietnia 2019

Jaki samochód wybrać do ślubu w określonym stylu?

Dodany 9 kwietnia 2019

Fotobudka czy fotograf – w co zainwestować organizując ślub i wesele?

Dodany 9 kwietnia 2019