Zabawy weselne – jakie wybrać, aby goście dobrze się bawili i nie czuli zażenowania?

Kiedy przychodzi do wyboru zespołu muzycznego bądź Dj-a i wodzireja, to trzeba wiele rzeczy ustalić. Poza muzyką dominującą na weselu, bądź różnorodnością rytmów, a także ustaleniem piosenek przeznaczonych na podziękowania i dedykacje, przychodzi czas na ustalenie zabaw, jakie mają pojawić się na weselu. Zabawy weselne prowadzone są przez członka zespołu lub wodzireja, jednak jeśli nie ustali się ich wcześniej można spodziewać się momentów zażenowania. Nie każdy ma duże poczucie humoru, a niektóre zabawy przekraczają granice dobrego smaku, dlatego najlepiej jest zaangażować się w ich dobranie i ograniczyć ich ilość, tzn. określić te i żadne inne. W końcu to Wasz dzień i to Wy, a także wasi goście macie się dobrze bawić.

Zabawy na wesele, z których lepiej zrezygnować

Wybór zabaw na wesele zależy w dużej mierze od tego jak dobrze zna się towarzystwo, w jak zróżnicowanym jest wieku, a także jaki jest jego poziom żenady. Oczywiście po paru „głębszych” ta granica się przesuwa, dlatego wodzirej lub zespół te odważniejsze zabawy zwykle proponuje nieco później. Przede wszystkim musisz ograniczyć zabawy z wódką maksymalnie do dwóch-trzech. W końcu jest ona ogólnodostępna przez całe wesele, a nie chce się doprowadzić do czyjegoś szybkiego upojenia alkoholowego. Zabawy, których lepiej nie wybierać to „Ciasteczko” i „przeciąganie jajka przez nogawkę”. Poza żenadą całej zabawy, to jednak jeśli goście nie mają ubrań na przebranie, to angażowanie ich w takie zabawy nie będzie najlepszym pomysłem. „Ciasteczko” przeznaczone jest dla pań, choć może być i dla panów i polega na zjedzeniu ciastka z brzucha partnera/partnerki na czas. Jest to nieco lepsza alternatywa niż zabawa z surowym jajkiem, jednak bałaganu tutaj również może być sporo. Nie warto również wybierać zabaw, gdzie uczestnicy nie znający się mają się łapać za intymne części ciała, a takie pomysły niestety też się zdarzają, a to może wywołać konsternację, a nawet doprowadzić do otwartego konfliktu. Takie zabawy, jeśli już to tylko w parach, choć są lepsze alternatywy…

Zabawy w parach, na które warto postawić na weselu

Jest wiele ciekawych zabaw dla par, głównie zręcznościowych. Jednak z nich polega na przełożeniu marynarki na drugą stronę na czas przez partnerkę i jej ponowne założenie na partnera. Oczywiście wygrywa tu najszybszy. Bardzo popularna jest zabawa taneczna z użyciem rekwizytów. Może być to balon bądź gazeta. W pierwszym przypadku pary tańczą z balonem przyłożonym do różnych części ciała, np. czoła nosa, ust, klatki piersiowej, czy brzucha. Wymagane jest określone tempo, a wygrywa ten kogo balon najpóźniej pęknie. Podobne zasady obowiązują w trakcie tańca na gazecie. Tutaj konieczne jest nie wychodzenie poza gazetę przy tańcu, co przy jej wielokrotnemu składaniu wymaga sporej pomysłowości od uczestników zabawy. Jeśli chodzi o zabawy z wódką to niezawodna jest zabawa z wierszykiem o karecie, bądź zoo, gdzie dziewięć lub siedem osób wciela się w określone role i gdy jest o nich mowa muszą obiec swoje krzesło dookoła, jeśli zrobią to za późno za karę wypijają kieliszek wódki. Druga zabawa, w której mogą uczestniczyć wszyscy goście to wyczytywanie miesięcy urodzenia w piosence, gdzie wszyscy jubilaci z danego miesiąca podchodzą do stołu i wypijają kieliszek wódki, a dzieci i osoby niepijące odrobinę napoju. Ciekawym pomysłem jest również zabawa w walca, gdzie najpierw kilka par tańczy, a potem łączą się w koła i wykonują różne polecenia wodzireja. Ciekawym pomysłem mogą być również tańce wykonywane w kółku oraz łączenie się w pary z osobą po prawej lub lewej stronie na znak wodzireja i odtańczenie wybranego tańca. Zabawie może towarzyszyć tradycyjny pociąg, gdzie po dotarciu do kolejnej stacji goście tańczą charakterystyczny dla danego kraju taniec.

Zabawy weselne dla dzieci – co wybrać?

Jeśli na weselu ma być sporo dzieci warto również dla nich dobrać kilka zabaw. Pomóc może również zatrudniony animator na wesele. Klasyczną zabawą dla dzieci będą „Krzesła”. Zasady tej zabawy zna każdy i nie raz miał okazję się w nią bawić. Liczy się szybkość, refleks oraz umiejętność znalezienia wolnego krzesełka. Oczywiście poza tym dla dzieci doskonałe będą również „Kaczuszki” oraz „Tańczymy Labado”. To świetna okazja, aby dzieci z obydwu rodzin mogły się zintegrować. W zabawach dla dzieci warto wykorzystać również pociąg i docieranie do kolejnych stacji z nowym tańcem. Dzieci uwielbiają przebieranki, więc na weselu nie może zabraknąć zabawy w zakładanie przebrań znalezionych we wielkim worku. Oczywiście mogą być to również różnorodne maski. Kiedy muzyka cichnie osoba trzymająca worek musi założyć pierwszą rzecz jaką bez patrzenia wydobędzie z worka. Takie zabawy są ciekawe również dla dorosłych.

Warto zastosować sprawdzone patenty

Jeśli byliście niedawno na weselu i wszyscy goście w trakcie danej zabawy świetnie się czuli, to z pewnością warto włączyć ją do tych, które pojawią się na Waszym weselu. Ciekawym pomysłem może być zabawa w kalambury, czyli po prostu przerywnik od ciągłej muzyki i danie możliwości rozrywki również osobom, które z różnych powodów nie mogą w tańcach uczestniczyć. Warto również postawić na ciekawą zabawę w postaci napisania wspólnego wiersza, gdzie każdy gość rozpocznie zdanie od ostatniego wyrazu poprzedniego. Im ciekawsze pomysły, tym bardziej efektowna historia powstanie, Oczywiście pierwsze zdanie jest już na kartce zapisane. Są również zabawy dla odważnych, takie jak „Kręcioła”, gdzie z czołem na kijku osoba w niej uczestnicząca wykonuje kilka kółek. Jeśli kijek jej spadnie, musi wypić wódkę za zdrowie Państwa Młodych. Zabaw weselnych jest naprawdę bez liku, dlatego każdy niezależnie od preferencji może znaleźć coś odpowiedniego.

Podobne artykuły

Krótki poradnik o organizacji ślubu

Dodany 8 maja 2019

Wybieramy najlepsze kreacje ślubne

Dodany 8 maja 2019

Czym do ślubu – czyli poradnik motoryzacyjny dla narzeczonych

Dodany 8 maja 2019

Ślub i wesele w plenerze – jak zorganizować?

Dodany 8 maja 2019

Fotobudka, funbook i inne atrakcje – czyli o nowościach na weselu

Dodany 8 maja 2019

Atrakcje na wesele, czyli co wybrać, aby uatrakcyjnić przyjęcie weselne

Dodany 8 maja 2019

Lista prezentów ślubnych – fanaberia czy przydatny wynalazek?

Dodany 8 maja 2019

Przysięga małżeńska – jak uczynić najważniejszy moment niezapomnianym?

Dodany 8 maja 2019

Wybór menu na wesele – kuchnia polska, regionalna, a może japońska?

Dodany 8 maja 2019

Bo ślub nie musi być pompatyczny. Czyli o ciekawych pomysłach na ten wyjątkowy dzień

Dodany 8 maja 2019

Zaproszenia ślubne – nowoczesność kontra klasyka

Dodany 14 kwietnia 2019

Ślubny dress code, czyli krótki poradnik dla panny młodej i pana młodego

Dodany 14 kwietnia 2019

Wybierz wymarzoną suknię ślubną

Dodany 10 kwietnia 2019

Podziękowania dla gości, rodziców i dziadków – jak dobrze wszystko zorganizować?

Dodany 10 kwietnia 2019

Czy warto zatrudnić wedding plannera?

Dodany 10 kwietnia 2019

Jak poradzić sobie z rozsadzeniem gości? – winietki będą koniecznością

Dodany 9 kwietnia 2019

Zespół na wesele czy DJ? – odwieczny dylemat

Dodany 9 kwietnia 2019

Jaki samochód wybrać do ślubu w określonym stylu?

Dodany 9 kwietnia 2019

Fotobudka czy fotograf – w co zainwestować organizując ślub i wesele?

Dodany 9 kwietnia 2019