Wybór menu na wesele – kuchnia polska, regionalna, a może japońska?

Kiedy wybiera się lokalizację wesela, czyli salę weselną lub plener, gdzie stanie weselny namiot, to poza ładną okolicą, placem zabaw dla dzieci, czy miejscem na zewnątrz dla palących gości, najistotniejsze znaczenie ma menu weselne. W końcu wesele trwa cały dzień, dlatego goście nie mogą być głodni. Zatem znając ogólne preferencje swoich gości, np. to czy ktoś z nich jest wegetarianinem, weganinem, bądź też nie je jakiegoś rodzaju mięsa np. ze względu na wyznanie, a także ewentualne alergie pokarmowe gości, można przystąpić do wyboru zróżnicowanego menu na wesele, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Co zaserwować gościom na weselu – wybierz modne lub różnorodne menu

Wybierając menu weselne można zdecydować się na różnorodność. Polskie smaki zawsze się sprawdzają. Można również postawić na kuchnię regionalną, np. śląską czy poznańską. Zatem różnorodne mięsiwa, a także kluski przygotowane na różne sposoby są tu nieodłącznym elementem. Nie można zapomnieć również o zamówieniu rosołu, który musi pojawić się na każdym typowo polskim weselu. Ciężkie jedzenie nie sprzyja jednak pląsaniu na parkiecie, choć wielu osobom zdaje się to nie przeszkadzać. Weselne jedzenie może być również lekkostrawne można postawić na tzw. szwedzki stół, gdzie goście ulokowani są przy małych stoliczkach, a jedzenie rozlokowane jest na stołach z boku sali. Dzięki temu w każdej chwili można podejść i nabrać sobie odrobinę sałatki, szaszłyka, kawioru czy innego rarytasu. Często kuchnia w przypadku szwedzkiego stołu jest zróżnicowana, dlatego przy jednym można znaleźć mięsiwa, przy innym ryby, a jeszcze inny może zawierać jedzenie dla jaroszy.

Japońskie menu na wesele – czy to dobry wybór?

Wiele osób zafascynowanych jest kuchnią orientalną, a zwłaszcza azjatycką. Wśród nich najpopularniejsza jest kuchnia japońska z sushi. Można takie meu zafundować gościom pod warunkiem, że żaden z gości nie ma uczulenia na ryby. Trzeba jednak zadbać, by sushi wykonane było także z surowej wędzonej ryby, takiej jak łosoś. Warto w takim przypadku zadbać również o menu dla dzieci, które sushi raczej nie będą spożywać. W tym przypadku sprawdzą się japońskie kanapeczki wykonywane oczywiście z dodatkiem wodorostów, czyli onigiri. One mogą być wykonane z dowolnym farszem, np. jajecznym. Można również zamówić wersje warzywne dla wegetarian. Kluczem jest tu bowiem dobór japońskiego ryżu. Oczywiście wszystkie japońskie przysmaki muszą być najwyższej jakości i charakteryzować się pierwszorzędną świeżością. Japońskie menu można uzupełnić również o koreańskie i stworzyć po prostu kuchnię azjatycką. Na pierwsze danie można w tym przypadku wybrać zupę tajską z mleczkiem kokosowym, a jako jedno z głównych dań kimchi, przygotowane na różne sposoby. Kiszone warzywa wchodzące w skład kimchi należą do grupy tzw. superfoods, czyli niezwykle zdrowych, antynowotworowych potraw. Zatem można sobie na nie pozwolić nawet na weselu z menu typu fit.

A co na deser?

Poza daniami głównymi niezwykle istotne znaczenie ma dobór deserowego menu. Można wybrać je w restauracji, czy domu weselnym, w którym organizowane jest przyjęcie, ale często jest tak, że ciasta i torty nie są w głównej ofercie i można je domówić w cukierni, a następnie dowieźć na miejsce. Można się również umówić na taką opcję z właścicielem lokalu. Torty na wesele mogą być wykonane z masy cukrowej i mieć bardzo finezyjne kształty. Można zamiast na estetykę postawić bardziej na smak i wybrać niezbyt kształtny, ale ostatnio niezwykle modny tort bezowy. Tutaj wadą będzie niewątpliwie to, że zwyczaj krojenia pierwszego kawałka wspólnie przez panią młodą i pana młodego będzie bardzo utrudniony, a nawet niemożliwy ze względu na kruchość bezy. Jeśli stawia się na tę tradycję, to najlepiej wybrać klasyczne torty postawione na wielopoziomowej paterze. Można wybrać trzy, czy nawet cztery różne smaki. Dzięki temu goście będą mieli większy wybór. Tu również istotne jest wybranie tortów alkoholowych i bezalkoholowych, gdyż jak wiadomo są zwolennicy i jednych i drugich. Ciasta mogą dopełniać smak tortu, np. wybierając owocowy, można dobrać ciasta z galaretką czy musem owocowym. Można również postawić na zupełnie odmienne smaki. Zdecydowanie nie może zabraknąć tradycyjnego kołacza weselnego w różnych smakach. Dla chętnych można zafundować również fondue czekoladowe i paterę z owocami. Niezależnie od tego, czy wesele odbywa się na sali czy w plenerze takie menu można zapewnić. Oczywiście w tym drugim przypadku logistyka musi być na najwyższym poziomie. Ponadto wszystko albo powinno odbywać się przy budynku, albo powinien być dostępny ageagat z prądem, aby można było grzać na bieżąco ciepłe jedzenie w podgrzewaczach. Z kolei ciasta muszą być ogólnodostępne, a jednocześnie dobrze zabezpieczone przed wszędobylskimi owadami.

Przez żołądek do serca gości

Można również zdecydować się na kulinarną niespodziankę przygotowaną specjalnie dla wybranki, czy wybranka. Może być to właśnie tort weselny albo ulubione ciasto. Jeśli goście są dobrze nakarmieni są także zadowoleni. Przez żołądek do serca gości, to jedna z ważnych zasad, wszak nie chcemy, aby potem opowiadali komuś, że para młoda oszczędzała na jedzeniu bądź było ono niesmaczne. Dlatego przy wyborze lokalu, jeśli znajduje się tam również restauracja, warto przyjść i wypróbować menu. Dobrze jest zrobić to w kilku miejscach, aby mieć lepsze porównanie. Dzięki temu nabierze się pewności, że to co zostanie zaserwowane w dniu wesela, rzeczywiście będzie smaczne. Idealną sytuacją jest możliwość wybrania nie na wesele w to miejsce wcześniej, wtedy można poznać wszystkie mocne i słabe strony wybranej lokalizacji.

Podobne artykuły

Krótki poradnik o organizacji ślubu

Dodany 8 maja 2019

Wybieramy najlepsze kreacje ślubne

Dodany 8 maja 2019

Czym do ślubu – czyli poradnik motoryzacyjny dla narzeczonych

Dodany 8 maja 2019

Ślub i wesele w plenerze – jak zorganizować?

Dodany 8 maja 2019

Fotobudka, funbook i inne atrakcje – czyli o nowościach na weselu

Dodany 8 maja 2019

Atrakcje na wesele, czyli co wybrać, aby uatrakcyjnić przyjęcie weselne

Dodany 8 maja 2019

Lista prezentów ślubnych – fanaberia czy przydatny wynalazek?

Dodany 8 maja 2019

Przysięga małżeńska – jak uczynić najważniejszy moment niezapomnianym?

Dodany 8 maja 2019

Bo ślub nie musi być pompatyczny. Czyli o ciekawych pomysłach na ten wyjątkowy dzień

Dodany 8 maja 2019

Zaproszenia ślubne – nowoczesność kontra klasyka

Dodany 14 kwietnia 2019

Ślubny dress code, czyli krótki poradnik dla panny młodej i pana młodego

Dodany 14 kwietnia 2019

Wybierz wymarzoną suknię ślubną

Dodany 10 kwietnia 2019

Zabawy weselne – jakie wybrać, aby goście dobrze się bawili i nie czuli zażenowania?

Dodany 10 kwietnia 2019

Podziękowania dla gości, rodziców i dziadków – jak dobrze wszystko zorganizować?

Dodany 10 kwietnia 2019

Czy warto zatrudnić wedding plannera?

Dodany 10 kwietnia 2019

Jak poradzić sobie z rozsadzeniem gości? – winietki będą koniecznością

Dodany 9 kwietnia 2019

Zespół na wesele czy DJ? – odwieczny dylemat

Dodany 9 kwietnia 2019

Jaki samochód wybrać do ślubu w określonym stylu?

Dodany 9 kwietnia 2019

Fotobudka czy fotograf – w co zainwestować organizując ślub i wesele?

Dodany 9 kwietnia 2019