Ślub i wesele w plenerze – jak zorganizować?

Zamawianie sali weselnej kilka lat wcześniej niektórych bawi, a innych przeraża. Zatem, aby uniknąć szukania wolnego terminu w tygodniu, kiedy koniecznie chce się zorganizować ślub i wesele w weekend warto pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu. Takim niewątpliwie będzie ślub pod chmurką. Wybranie ślubu i wesela na wolnym powietrzu niesie ze sobą wiele ryzyka. Przede wszystkim związane jest ono ze zmienną pogodą. Jednak jeśli wybierzemy miesiąc, w którym z reguły jest ciepło i słonecznie, nie będzie się trzeba nadmiernie obawiać. Oczywiście w polskich warunkach o stu procentowo pewny, jeśli chodzi o pogodę termin bardzo trudno. Można jednak powiedzieć, że z reguły w maju, czerwcu, a także sierpniu można liczyć na sprzyjającą aurę. Zatem nie pozostaje nic innego, jak zabrać się za przygotowania, a więc do dzieła!

Ślub i wesele w plenerze – jakie formalności trzeba załatwić?

Organizując ślub w plenerze, kiedy już mamy wybraną wymarzoną lokalizację musimy zorientować się kto jest jej zarządcą. Konieczne jest bowiem podpisanie umowy na wynajęcie tego terenu na dzień wesela, czy to z urzędem gminy, miasta czy też z prywatnym właścicielem. Kiedy już dysponujemy odpowiednimi dokumentami możemy udać się z nimi do USC lub księdza i załatwić kwestie formalne. Jeśli wszystko załatwia się z dużym wyprzedzeniem, to można ten krok wykonać jako drugi, bo z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że ta data nie będzie jeszcze zajęta ani w USC ani u księdza. Jeśli jednak czasu nie jest bardzo dużo to najpierw trzeba załatwić sprawę w USC i w kościele. Jeśli chodzi o USC to za ślub w plenerze trzeba znacznie więcej zapłacić, jednak od 2015 r. istnieje taka możliwość, w związku z tym nie powinno być problemu z „wynajęciem” urzędnika. Oczywiście można wybrać ślub konkordatowy. Ksiądz musi wyrazić zgodę na odbycie się Mszy w wybranym miejscu i uznać je za godne. Ponadto potrzebna jest także zgoda biskupa. Kiedy te dwie składowe będą załatwione, a umowa z właścicielem gruntu podpisana, będzie można przejść do właściwych przygotowań.

Przygotowania do nietypowego ślubu czas zacząć

Ślub można zorganizować w różnorodnym krajobrazie: wśród ruin zamku, na prywatnej plaży, w pięknych ogrodach i wielu innych miejscach. Najistotniejsze jest rozplanowanie położenia namiotów i całej infrastruktury. To nie lada przedsięwzięcie logistyczne, gdyż trzeba zaplanować zadaszenie namiotów, a także rozłożenie parkietu tanecznego. Konieczne będzie również zabezpieczenie nagłośnienia, a także agregat z prądem. Najlepiej jest wybrać przestronne białe namioty, Można zdecydować się na modele z moskitierami. Jednak od owadów, szczególnie tam, gdzie jest jedzenie trudno się opędzić, dlatego dobrym wyjściem będzie zainstalowanie specjalnych lamp odstraszających owady. Oczywiście trzeba to zrobić w taki sposób, aby nie zaburzyć estetyki całego przyjęcia weselnego. Jeśli o estetyce mowa to konieczne jest odpowiednie ustawienie toalet, których nie tylko musi być odpowiednia ilość, ale również powinny zapewniać najwyższe standardy higieniczne. Dobrze jeśli każdy toi toi obudowany jest tymczasowo w taki sposób, że nie szpeci otoczenia, a jednocześnie nie utrudnia to korzystania z niego. Można użyć np. okleiny. Wszelkie dekoracje kwiatowe na stołach muszą być dodatkowo wzmocnione, aby nie zwiał ich wiatr. Jeśli chodzi o ceremonię ślubu, to konieczne jest przygotowanie ołtarza, w przypadku ślubu kościelnego, a także krzyża i odpowiednio nagłośnionej ambony. Wszyscy goście muszą być wyposażeni w parasolki, najlepiej w białym kolorze, w razie deszczu, bądź intensywnego słońca. Krzesła muszą być rozstawione w odpowiedniej odległości. Trzeba również wykonać próbę nagłośnienia. Podobnie jak w przypadku namiotów weselnych, wszelkie dekoracje muszą być dodatkowo wzmocnione przed wiatrem.

Nietypowy ślub i organizacja cateringu

Organizacja ślubu w plenerze wymaga zadbania o dowiezienie świeżego i ciepłego cateringu. Trzeba również zaopatrzyć się w urządzenia grzewcze, gdzie na bieżąco będzie można podgrzewać posiłki. Można także wybrać catering na zimno, np. złożony z sushi, czy też przekąsek mięsnych i serowych. Możliwości jest naprawdę wiele, a liczy się głównie to, aby wszystko zostało dostarczone na czas i właściwie, a także elegancko podane. Nad wszystkim może czuwać konsultant ślubny, trudno bowiem nie zaangażować profesjonalisty w tak skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie.

Zespół weselny lub DJ

– odpowiedni system nagłośnienia

Koncerty w plenerze wymagają zorganizowania odpowiedniego nagłośnienia, podobnie jest w przypadku organizacji wesela. Tutaj również zespół weselny czy DJ muszą być dobrze słyszalni, aby ogólny zgiełk nie zagłuszał muzyki. W plenerze dla romantycznej atmosfery warto zaangażować zespół multiinstrumentalistów. Warto zadbać o odpowiednią akustykę, gdyż nagłośnienie to jedno, a sposób, w jaki dźwięk się roznosi w danym miejscu jest niezwykle ważny. Miejsca do tańca musi być wystarczająco dla wszystkich gości. Trzeba również zadbać o zaplecze gastronomiczne, gdzie obsługa będzie składować brudne naczynia, a także wyrzucać śmieci. Dobranie odpowiedniej obsługi ma kluczowe znaczenie dla odbioru imprezy przez gości.

Wesele w plenerze wymaga przygotowań zakrojonych na szeroką skalę. Rzeczy do załatwienia jest nawet więcej niż w przypadku wesela organizowanego tradycyjnie w sali. Trzeba również przygotować się na niespodziewane sytuacje. Namioty musza być wytrzymałe i przede wszystkim właściwie przymocowane, dlatego na samo ich rozłożenie trzeba poświęcić dłuższy czas. Nagrodą za poniesiony trud będzie wspaniała uroczystość i zabawa w niezapomnianej i bajkowej scenerii.

Podobne artykuły

Jak wybrać zaproszenia na wesele?

Dodany 27 maja 2020

Jak wybrać świadka na ślub?

Dodany 27 maja 2020

Jak dobrać dodatki na ślub?

Dodany 27 maja 2020

Jak wybrać pojazd ślubny?

Dodany 27 maja 2020

Wybór muzyki na przyjęcie weselne

Dodany 27 maja 2020

Jak dobrać sobie garnitur ślubny?

Dodany 27 maja 2020

Wybór sali na przyjęcie weselne

Dodany 27 maja 2020

Wybór sukni ślubnej

Dodany 27 maja 2020

Znaczenie fotografii ślubnych w życiu

Dodany 27 maja 2020

Cała organizacja przyjęcia weselnego

Dodany 27 maja 2020

Krótki poradnik o organizacji ślubu

Dodany 8 maja 2019

Wybieramy najlepsze kreacje ślubne

Dodany 8 maja 2019

Czym do ślubu – czyli poradnik motoryzacyjny dla narzeczonych

Dodany 8 maja 2019

Fotobudka, funbook i inne atrakcje – czyli o nowościach na weselu

Dodany 8 maja 2019

Atrakcje na wesele, czyli co wybrać, aby uatrakcyjnić przyjęcie weselne

Dodany 8 maja 2019

Lista prezentów ślubnych – fanaberia czy przydatny wynalazek?

Dodany 8 maja 2019

Przysięga małżeńska – jak uczynić najważniejszy moment niezapomnianym?

Dodany 8 maja 2019

Wybór menu na wesele – kuchnia polska, regionalna, a może japońska?

Dodany 8 maja 2019

Bo ślub nie musi być pompatyczny. Czyli o ciekawych pomysłach na ten wyjątkowy dzień

Dodany 8 maja 2019

Zaproszenia ślubne – nowoczesność kontra klasyka

Dodany 14 kwietnia 2019

Ślubny dress code, czyli krótki poradnik dla panny młodej i pana młodego

Dodany 14 kwietnia 2019

Wybierz wymarzoną suknię ślubną

Dodany 10 kwietnia 2019

Zabawy weselne – jakie wybrać, aby goście dobrze się bawili i nie czuli zażenowania?

Dodany 10 kwietnia 2019

Podziękowania dla gości, rodziców i dziadków – jak dobrze wszystko zorganizować?

Dodany 10 kwietnia 2019

Czy warto zatrudnić wedding plannera?

Dodany 10 kwietnia 2019

Jak poradzić sobie z rozsadzeniem gości? – winietki będą koniecznością

Dodany 9 kwietnia 2019

Zespół na wesele czy DJ? – odwieczny dylemat

Dodany 9 kwietnia 2019

Jaki samochód wybrać do ślubu w określonym stylu?

Dodany 9 kwietnia 2019

Fotobudka czy fotograf – w co zainwestować organizując ślub i wesele?

Dodany 9 kwietnia 2019