Ślub i wesele w plenerze – jak zorganizować?

Zamawianie sali weselnej kilka lat wcześniej niektórych bawi, a innych przeraża. Zatem, aby uniknąć szukania wolnego terminu w tygodniu, kiedy koniecznie chce się zorganizować ślub i wesele w weekend warto pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu. Takim niewątpliwie będzie ślub pod chmurką. Wybranie ślubu i wesela na wolnym powietrzu niesie ze sobą wiele ryzyka. Przede wszystkim związane jest ono ze zmienną pogodą. Jednak jeśli wybierzemy miesiąc, w którym z reguły jest ciepło i słonecznie, nie będzie się trzeba nadmiernie obawiać. Oczywiście w polskich warunkach o stu procentowo pewny, jeśli chodzi o pogodę termin bardzo trudno. Można jednak powiedzieć, że z reguły w maju, czerwcu, a także sierpniu można liczyć na sprzyjającą aurę. Zatem nie pozostaje nic innego, jak zabrać się za przygotowania, a więc do dzieła!

Ślub i wesele w plenerze – jakie formalności trzeba załatwić?

Organizując ślub w plenerze, kiedy już mamy wybraną wymarzoną lokalizację musimy zorientować się kto jest jej zarządcą. Konieczne jest bowiem podpisanie umowy na wynajęcie tego terenu na dzień wesela, czy to z urzędem gminy, miasta czy też z prywatnym właścicielem. Kiedy już dysponujemy odpowiednimi dokumentami możemy udać się z nimi do USC lub księdza i załatwić kwestie formalne. Jeśli wszystko załatwia się z dużym wyprzedzeniem, to można ten krok wykonać jako drugi, bo z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że ta data nie będzie jeszcze zajęta ani w USC ani u księdza. Jeśli jednak czasu nie jest bardzo dużo to najpierw trzeba załatwić sprawę w USC i w kościele. Jeśli chodzi o USC to za ślub w plenerze trzeba znacznie więcej zapłacić, jednak od 2015 r. istnieje taka możliwość, w związku z tym nie powinno być problemu z „wynajęciem” urzędnika. Oczywiście można wybrać ślub konkordatowy. Ksiądz musi wyrazić zgodę na odbycie się Mszy w wybranym miejscu i uznać je za godne. Ponadto potrzebna jest także zgoda biskupa. Kiedy te dwie składowe będą załatwione, a umowa z właścicielem gruntu podpisana, będzie można przejść do właściwych przygotowań.

Przygotowania do nietypowego ślubu czas zacząć

Ślub można zorganizować w różnorodnym krajobrazie: wśród ruin zamku, na prywatnej plaży, w pięknych ogrodach i wielu innych miejscach. Najistotniejsze jest rozplanowanie położenia namiotów i całej infrastruktury. To nie lada przedsięwzięcie logistyczne, gdyż trzeba zaplanować zadaszenie namiotów, a także rozłożenie parkietu tanecznego. Konieczne będzie również zabezpieczenie nagłośnienia, a także agregat z prądem. Najlepiej jest wybrać przestronne białe namioty, Można zdecydować się na modele z moskitierami. Jednak od owadów, szczególnie tam, gdzie jest jedzenie trudno się opędzić, dlatego dobrym wyjściem będzie zainstalowanie specjalnych lamp odstraszających owady. Oczywiście trzeba to zrobić w taki sposób, aby nie zaburzyć estetyki całego przyjęcia weselnego. Jeśli o estetyce mowa to konieczne jest odpowiednie ustawienie toalet, których nie tylko musi być odpowiednia ilość, ale również powinny zapewniać najwyższe standardy higieniczne. Dobrze jeśli każdy toi toi obudowany jest tymczasowo w taki sposób, że nie szpeci otoczenia, a jednocześnie nie utrudnia to korzystania z niego. Można użyć np. okleiny. Wszelkie dekoracje kwiatowe na stołach muszą być dodatkowo wzmocnione, aby nie zwiał ich wiatr. Jeśli chodzi o ceremonię ślubu, to konieczne jest przygotowanie ołtarza, w przypadku ślubu kościelnego, a także krzyża i odpowiednio nagłośnionej ambony. Wszyscy goście muszą być wyposażeni w parasolki, najlepiej w białym kolorze, w razie deszczu, bądź intensywnego słońca. Krzesła muszą być rozstawione w odpowiedniej odległości. Trzeba również wykonać próbę nagłośnienia. Podobnie jak w przypadku namiotów weselnych, wszelkie dekoracje muszą być dodatkowo wzmocnione przed wiatrem.

Nietypowy ślub i organizacja cateringu

Organizacja ślubu w plenerze wymaga zadbania o dowiezienie świeżego i ciepłego cateringu. Trzeba również zaopatrzyć się w urządzenia grzewcze, gdzie na bieżąco będzie można podgrzewać posiłki. Można także wybrać catering na zimno, np. złożony z sushi, czy też przekąsek mięsnych i serowych. Możliwości jest naprawdę wiele, a liczy się głównie to, aby wszystko zostało dostarczone na czas i właściwie, a także elegancko podane. Nad wszystkim może czuwać konsultant ślubny, trudno bowiem nie zaangażować profesjonalisty w tak skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie.

Zespół weselny lub DJ

– odpowiedni system nagłośnienia

Koncerty w plenerze wymagają zorganizowania odpowiedniego nagłośnienia, podobnie jest w przypadku organizacji wesela. Tutaj również zespół weselny czy DJ muszą być dobrze słyszalni, aby ogólny zgiełk nie zagłuszał muzyki. W plenerze dla romantycznej atmosfery warto zaangażować zespół multiinstrumentalistów. Warto zadbać o odpowiednią akustykę, gdyż nagłośnienie to jedno, a sposób, w jaki dźwięk się roznosi w danym miejscu jest niezwykle ważny. Miejsca do tańca musi być wystarczająco dla wszystkich gości. Trzeba również zadbać o zaplecze gastronomiczne, gdzie obsługa będzie składować brudne naczynia, a także wyrzucać śmieci. Dobranie odpowiedniej obsługi ma kluczowe znaczenie dla odbioru imprezy przez gości.

Wesele w plenerze wymaga przygotowań zakrojonych na szeroką skalę. Rzeczy do załatwienia jest nawet więcej niż w przypadku wesela organizowanego tradycyjnie w sali. Trzeba również przygotować się na niespodziewane sytuacje. Namioty musza być wytrzymałe i przede wszystkim właściwie przymocowane, dlatego na samo ich rozłożenie trzeba poświęcić dłuższy czas. Nagrodą za poniesiony trud będzie wspaniała uroczystość i zabawa w niezapomnianej i bajkowej scenerii.

Podobne artykuły

Krótki poradnik o organizacji ślubu

Dodany 8 maja 2019

Wybieramy najlepsze kreacje ślubne

Dodany 8 maja 2019

Czym do ślubu – czyli poradnik motoryzacyjny dla narzeczonych

Dodany 8 maja 2019

Fotobudka, funbook i inne atrakcje – czyli o nowościach na weselu

Dodany 8 maja 2019

Atrakcje na wesele, czyli co wybrać, aby uatrakcyjnić przyjęcie weselne

Dodany 8 maja 2019

Lista prezentów ślubnych – fanaberia czy przydatny wynalazek?

Dodany 8 maja 2019

Przysięga małżeńska – jak uczynić najważniejszy moment niezapomnianym?

Dodany 8 maja 2019

Wybór menu na wesele – kuchnia polska, regionalna, a może japońska?

Dodany 8 maja 2019

Bo ślub nie musi być pompatyczny. Czyli o ciekawych pomysłach na ten wyjątkowy dzień

Dodany 8 maja 2019

Zaproszenia ślubne – nowoczesność kontra klasyka

Dodany 14 kwietnia 2019

Ślubny dress code, czyli krótki poradnik dla panny młodej i pana młodego

Dodany 14 kwietnia 2019

Wybierz wymarzoną suknię ślubną

Dodany 10 kwietnia 2019

Zabawy weselne – jakie wybrać, aby goście dobrze się bawili i nie czuli zażenowania?

Dodany 10 kwietnia 2019

Podziękowania dla gości, rodziców i dziadków – jak dobrze wszystko zorganizować?

Dodany 10 kwietnia 2019

Czy warto zatrudnić wedding plannera?

Dodany 10 kwietnia 2019

Jak poradzić sobie z rozsadzeniem gości? – winietki będą koniecznością

Dodany 9 kwietnia 2019

Zespół na wesele czy DJ? – odwieczny dylemat

Dodany 9 kwietnia 2019

Jaki samochód wybrać do ślubu w określonym stylu?

Dodany 9 kwietnia 2019

Fotobudka czy fotograf – w co zainwestować organizując ślub i wesele?

Dodany 9 kwietnia 2019