Przysięga małżeńska – jak uczynić najważniejszy moment niezapomnianym?

Przyszła panna młoda najczęściej posiada wyobrażenie o swoim ślubie wyniesione z dziecięcych marzeń. Dlatego przygotowując się do ślubu, chce, aby wyjątkowy moment składania przysięgi małżeńskiej był niezapomniany. Pomysły tutaj są różne, jednak wszystkie kwestie muszą być wcześniej uzgodnione z księdzem lub urzędnikiem – w przypadku zawierania ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Przysięga małżeńska – własny tekst czy standardowa formuła?

Trzeba zacząć od tego, że osoby, które chcą wygłosić przed małżonkiem i zgromadzonymi gośćmi własny tekst przysięgi małżeńskiej na samym początku muszą wygłosić standardową formułę. Zatem w przypadku Urzędu Stanu Cywilnego wypowiada się słowa: „Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuje w związek małżeński z…i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”. Zatem przysięga w USC jest dość drętwa i niezbyt wyraża łączące narzeczonych, a po jej wypowiedzeniu małżonków, uczucie. Dobrze więc po niej dodać coś od siebie. Mogą być to powody dlaczego kochasz drugą osobę, można sobie pozwolić na pewną dozę humoru, ale bez przesady. Trzeba również pamiętać, że nie jest to do końca spontaniczne, gdyż taka możliwość, a także treść tego co chce się powiedzieć małżonkowi lub małżonce musi być wcześniej znana urzędnikowi. Musi on wyrazić zgodę na dopowiedzenie własnej przysięgi po tej formalnej. W kościele wypowiadana przysięga ma więcej wspólnego z wyznaniem miłości, gdyż przyrzeka się miłość aż do grobowej deski. To dlatego księża nie są zbyt entuzjastycznie nastawieni do osób wychodzących z własną inicjatywą, choć nie jest to reguła. Zdarzają się księża, którzy nie oponują temu, by możliwe było wypowiedzenie treści własnej przysięgi małżeńskiej. Oczywiście tu też konieczne jest wypowiedzenie obowiązującej w kościele przysięgi, a potem można dodać coś od siebie. Może mieć to formę poetycką, romantyczną, patetyczną, ważne by było godne w stosunku do sakralnego miejsca, gdzie się ją wypowiada.

Oprawa muzyczna przyrzekania sobie dozgonnej miłości

Oczywiście nie tylko co się powie małżonkowi jest ważne, ale również w jakiej scenerii i oprawie się to odbędzie. Dlatego niezwykle istotną rolę ma tutaj oprawa muzyczna. Zależna jest ona w dużej mierze od tego w jakiej stylistyce odbywa się ślub i wesele. Przede wszystkim należy pamiętać, że istotą ślubu zarówno w kościele, jak i w USC jest przyrzeczenie wzajemne małżonków. Wiele osób źle to interpretuje, gdyż w kościele małżonkowie przyrzekają sobie miłość, a ksiądz jest jedynie osobą poświadczającą o tym przyrzeczeniu w obecności zaproszonych gości. Małżonkowie zatem nie przysięgają Bogu, że nie opuszczą się aż do śmierci, a sobie wzajemne, w obliczu Boskiego Majestatu. Warto zatem by ta szczególnie podniosła chwila w życiu obojga miała wyjątkową oprawę. Warto zadbać o nastrojową muzykę. Wiele osób wynajmuje wokalistów, bądź zespoły, które po przysiędze grają wybrany wcześniej przez narzeczonych utwór. Jednym z popularniejszych wyborów jest „Hallelujah”. Jednak wiele osób decyduje się również na „Ave Maria” bądź w wersji instrumentalnej również np. „Whiter Shade of Pale”. Chodzi o to by było wzruszająco nie tylko dla młodych, ale również rodziców i innych zaproszonych gości. Można zdecydować się na klasyczną oprawę muzyczną z fortepianem lub kościelnymi organami, bądź np. kwartet smyczkowy lub występ saksofonisty. Takie dodatkowe atrakcje można zafundować sobie i gościom również w USC. Oczywiście wszystko musi zostać wcześniej uzgodnione z urzędnikiem i mieścić się w ramach czasowych przeznaczonych na zawarcie małżeństwa. Oprawa muzyczna ślubu niezależnie od tego, gdzie on się odbywa może być niezapomniana.

Wystrój kościoła lub USC w czasie składania przysięgi

Dekoracje ślubne w kościele to norma, jednak jeśli idzie o USC, to jednak najczęściej pozostaje to w gestii urzędników. Można jednak umówić się wcześniej na rozstawienie dekoracji. Oczywiście warunkiem jest to, że po takiej ceremonii nie będzie konieczne długie sprzątanie, wszak często po jednym ślubie odbywa się kolejny. Zatem dekoracje powinny być subtelne i łatwe do zebrania. Tu jednak najlepiej zatrudnić dekoratorkę wnętrz lub konsultantkę ślubną, która ma doświadczenie w tym temacie i podejmie wyzwanie wystrojenia wszystkiego w kilka chwil, a następnie zebranie dekoracji z USC. Oczywiście najbardziej optymalną opcją jest taka, gdy w danym dniu w USC odbywa się tylko jeden ślub. Wtedy sala nie musi być strojona na ostatnią chwilę, a i czasu na zebranie dekoracji będzie więcej. Oczywiście tu trzeba uzyskać zgodę urzędników. Podobnie jest z dekoracją kościoła, która zwykle wliczona jest w cenę ceremonii. Jeśli pragnie się zatrudnić kogoś do ustrojenia kościoła, trzeba o tym uprzedzić wcześniej księdza. Zwykle jednak nie ma z tym żadnego problemu. Można zatem rozstawić szeroki dywan oraz duże wazony z kwiatami. Można również niewielkie wiązanki przypiąć przy ławkach, przy okazji oznaczając miejsca przeznaczone dla gości ze strony pana młodego i pani młodej.

Obrączki mają znacznie

Bardzo ważnym elementem pieczętującym przysięgę małżeńską jest wymiana obrączek. Warto zadbać by znalazł się na nich stosowny grawer. Nie koniecznie musi być to data ślubu, może być to także ważna sentencja, albo imię małżonki/małżonka. Są także osoby, które do obrączek nie przywiązują dużej wagi i nakładają sobie wersje symboliczne, niezbyt drogie, a po ceremonii wspólnie wybierają się do studia tatuażu i wykonują sobie obrączki na palcu, których nie będzie można zdjąć, ewentualnie jedynie w bolesny sposób usunąć. Zatem tatuaże obrączki to także ciekawa opcja przyrzeczenia już po ceremonii.

Podobne artykuły

Jak wybrać zaproszenia na wesele?

Dodany 27 maja 2020

Jak wybrać świadka na ślub?

Dodany 27 maja 2020

Jak dobrać dodatki na ślub?

Dodany 27 maja 2020

Jak wybrać pojazd ślubny?

Dodany 27 maja 2020

Wybór muzyki na przyjęcie weselne

Dodany 27 maja 2020

Jak dobrać sobie garnitur ślubny?

Dodany 27 maja 2020

Wybór sali na przyjęcie weselne

Dodany 27 maja 2020

Wybór sukni ślubnej

Dodany 27 maja 2020

Znaczenie fotografii ślubnych w życiu

Dodany 27 maja 2020

Cała organizacja przyjęcia weselnego

Dodany 27 maja 2020

Krótki poradnik o organizacji ślubu

Dodany 8 maja 2019

Wybieramy najlepsze kreacje ślubne

Dodany 8 maja 2019

Czym do ślubu – czyli poradnik motoryzacyjny dla narzeczonych

Dodany 8 maja 2019

Ślub i wesele w plenerze – jak zorganizować?

Dodany 8 maja 2019

Fotobudka, funbook i inne atrakcje – czyli o nowościach na weselu

Dodany 8 maja 2019

Atrakcje na wesele, czyli co wybrać, aby uatrakcyjnić przyjęcie weselne

Dodany 8 maja 2019

Lista prezentów ślubnych – fanaberia czy przydatny wynalazek?

Dodany 8 maja 2019

Wybór menu na wesele – kuchnia polska, regionalna, a może japońska?

Dodany 8 maja 2019

Bo ślub nie musi być pompatyczny. Czyli o ciekawych pomysłach na ten wyjątkowy dzień

Dodany 8 maja 2019

Zaproszenia ślubne – nowoczesność kontra klasyka

Dodany 14 kwietnia 2019

Ślubny dress code, czyli krótki poradnik dla panny młodej i pana młodego

Dodany 14 kwietnia 2019

Wybierz wymarzoną suknię ślubną

Dodany 10 kwietnia 2019

Zabawy weselne – jakie wybrać, aby goście dobrze się bawili i nie czuli zażenowania?

Dodany 10 kwietnia 2019

Podziękowania dla gości, rodziców i dziadków – jak dobrze wszystko zorganizować?

Dodany 10 kwietnia 2019

Czy warto zatrudnić wedding plannera?

Dodany 10 kwietnia 2019

Jak poradzić sobie z rozsadzeniem gości? – winietki będą koniecznością

Dodany 9 kwietnia 2019

Zespół na wesele czy DJ? – odwieczny dylemat

Dodany 9 kwietnia 2019

Jaki samochód wybrać do ślubu w określonym stylu?

Dodany 9 kwietnia 2019