Lista prezentów ślubnych – fanaberia czy przydatny wynalazek?

Zaproszenie gości na ślub to jedno, pozostaje jeszcze kwestia tego, czy chce się stworzyć listę prezentów ślubnych, którą dołączy się do zaproszenia. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Niektórzy goście, szczególnie Ci starsi mogą poczuć się urażeni tym, że narzuca im się listę z której mają wybrać prezent ślubny. Może być tak, że nie stać ich na prezent, który znajduje się na liście życzeń nowożeńców. Inni mogą poczuć się urażeni faktem, że od razu zakłada się, że prezent, który zamierzają podarować nie będzie przydatny ani też atrakcyjny. A przecież nie o to chodzi w idei tworzenia listy prezentów ślubnych.

Co kupić na ślub? – odwieczny problem

Lista prezentów ślubnych może rozwiązać problem niezdecydowanych. Jeśli nie należy się do osób, które mają ograniczony budżet, a prezent jaki zamierzało się podarować to karta podarunkowa na ślub, to taka lista jest jak najbardziej przydatna. Przyszli małżonkowie zamieszczają na niej przedmioty o różnej wartości, tak by każdy gość mógł znaleźć coś odpowiedniego. Można stworzyć listę o długości takiej, jaką liczbę gości się przewiduje. Oczywiście lista nie powinna być zbyt długa, jednak nie może być również zbyt krótka. Najlepiej, jeśli zawiera więcej pozycji z niższych przedziałów cenowych, aby dać możliwość wyboru tym, którzy kupują prezent samodzielnie na wybranie czegoś odpowiedniego. Jeśli chodzi o droższe życzenia, to na jeden prezent może się złożyć grupa przyjaciół, znajomych, bądź rodziny, które utrzymują ze sobą bliższy kontakt. Warto jednak zaznaczyć na takiej liście, że jest to jedynie niezobowiązująca propozycja, a każdy prezent przyjmiecie z otwartym sercem, gdyż najbardziej zależy Wam na tym, by goście po prostu uczestniczyli w tym najszczęśliwszym dla Was dniu. Dlatego listę warto opatrzyć tytułem: „Lista rzeczy, które przydałyby się w naszym wspólnym małżeńskim gniazdku”, albo „Niezobowiązująca lista prezentów, czyli nasze nieśmiałe marzenia, które możecie ziścić”. Jednak lepiej nie pisać czegoś w stylu „Rzeczy, które nas ucieszą”, gdyż to oznacza, że inny prezent nie przypadnie Wam do gustu, co jest faux pas.

Specjalne życzenia, co do dodatków do prezentu

Niektórzy narzeczeni zapraszając na swój ślub pragną podkreślić, że zależy im, aby z tego dnia wynikło większe dobro. Dlatego proszą swoich gości, by zamiast kwiatów, które bardzo szybko więdną, przynieśli np. zabawki dla dzieci, czy maskotki, które chcą przekazać dla domu dziecka. Szlachetne i charytatywne idee stały się pewnego rodzaju modą, ale jeśli za trendami idzie realne dobro to jak najbardziej jest to godne pochwały. Niektórzy idąc podobnym tropem proszą o słodkości, które chcą przekazać na rzecz ubogich dzieci. Są i tacy, który proszą by zamiast kwiatów wpłacać datki na jakiś cel charytatywny, np. leczenie chorej osoby. Wszystko to bardzo szlachetne idee, które warto kontynuować. Z takiego dopisku na zaproszeniu nikt nie robi afery, gdyż jeśli ktoś bardzo chce, to i tak kwiaty kupuje. Wszak zawsze znajdą się osoby, które wyłamią się ze schematu.

Lista prezentów ślubnych – jak wygląda to od strony technicznej?

Wypisanie pozycji wymarzonych prezentów na liście to jedno, ale jeszcze warto wskazać gościom, gdzie owe podarki można zakupić, co znacznie może ułatwić im poszukiwanie. Może być to zarówno link do sklepu internetowego, jak i adres sklepu stacjonarnego. Wszak nie każdy, zwłaszcza starszy, robi zakupy przez internet. Każdy kto chce kupić prezent deklaruje to na liście i się na niej odhacza, następnie wędruje ona dalej do kolejnych gości. Można również dla każdego gościa przygotować kopię. Wtedy jednak może być zamieszanie związane z tym, że większa ilość osób wybierze daną pozycję z listy. Może odbywać się to w ten sposób, że osoba potwierdzająca swoje przybycie od razu wskazuje podarunek, który wybrała z listy. Nie ma tu elementu zaskoczenia i niespodzianki, ale cóż jeśli nie chce się dostać 5 kompletów garnków, to trzeba się z tym pogodzić. Alternatywą jest stworzenie listy online, do której dostęp wyśle się dla wszystkich gości. Problemem jest tu jednak to, że nie każdy zna się na nowych technologiach i korzysta z poczty elektronicznej. W sytuacji, gdy wszyscy goście mają taką możliwość jest to duży komfort, gdyż każdy widzi, co zostało już wybrane i prezenty nie będą się dublować.

A może jednak bez listy prezentów?

Niektórzy wychodzą z założenia, że prezent ślubny powinien być niespodzianką. Zatem godzą się na to, że jest możliwość iż dostaną dwie takie same zastawy stołowe, albo kilka kompletów ręczników. Z pewnością spontaniczne prezenty-niespodzianki mają swój urok. Zawsze można również wykorzystać niebanalny pomysł, co w przypadku listy prezentów nie jest możliwe, kiedy trzeba się sztywno trzymać tego, co jest na niej zapisane. Ponadto to lepsze rozwiązanie dla osób, które nie chcą ujawniać ile wydały na prezent ślubny dla nowożeńców. Ponadto zawsze można młodej parze podarować kartę podarunkową do wykorzystania w wybranym sklepie. To również niweluje ryzyko nietrafionego prezentu, podobnie jak podarowanie po prostu pewnej kwoty pieniędzy. To dwie alternatywy, które warto rozważyć wybierając się na ślub.

Używanie listy prezentów ślubnych w pewnych przypadkach jest wygodne. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli wielu gości jest w podeszłym wieku, to trudno zmuszać ich do biegania po sklepach w celu znalezienia prezentu. Należy im umożliwić podarowanie tego, co chcą, przy zachowaniu anonimowości. Zatem rozwiązanie w postaci listy prezentów jest odpowiednie w sytuacji, gdy na liście gości są w większości są osoby młode, którym takie rozwiązanie może odpowiadać, zwłaszcza przy zabieganiu i chęci załatwienia kwestii prezentu jak najszybciej.

Podobne artykuły

Jak wybrać zaproszenia na wesele?

Dodany 27 maja 2020

Jak wybrać świadka na ślub?

Dodany 27 maja 2020

Jak dobrać dodatki na ślub?

Dodany 27 maja 2020

Jak wybrać pojazd ślubny?

Dodany 27 maja 2020

Wybór muzyki na przyjęcie weselne

Dodany 27 maja 2020

Jak dobrać sobie garnitur ślubny?

Dodany 27 maja 2020

Wybór sali na przyjęcie weselne

Dodany 27 maja 2020

Wybór sukni ślubnej

Dodany 27 maja 2020

Znaczenie fotografii ślubnych w życiu

Dodany 27 maja 2020

Cała organizacja przyjęcia weselnego

Dodany 27 maja 2020

Krótki poradnik o organizacji ślubu

Dodany 8 maja 2019

Wybieramy najlepsze kreacje ślubne

Dodany 8 maja 2019

Czym do ślubu – czyli poradnik motoryzacyjny dla narzeczonych

Dodany 8 maja 2019

Ślub i wesele w plenerze – jak zorganizować?

Dodany 8 maja 2019

Fotobudka, funbook i inne atrakcje – czyli o nowościach na weselu

Dodany 8 maja 2019

Atrakcje na wesele, czyli co wybrać, aby uatrakcyjnić przyjęcie weselne

Dodany 8 maja 2019

Przysięga małżeńska – jak uczynić najważniejszy moment niezapomnianym?

Dodany 8 maja 2019

Wybór menu na wesele – kuchnia polska, regionalna, a może japońska?

Dodany 8 maja 2019

Bo ślub nie musi być pompatyczny. Czyli o ciekawych pomysłach na ten wyjątkowy dzień

Dodany 8 maja 2019

Zaproszenia ślubne – nowoczesność kontra klasyka

Dodany 14 kwietnia 2019

Ślubny dress code, czyli krótki poradnik dla panny młodej i pana młodego

Dodany 14 kwietnia 2019

Wybierz wymarzoną suknię ślubną

Dodany 10 kwietnia 2019

Zabawy weselne – jakie wybrać, aby goście dobrze się bawili i nie czuli zażenowania?

Dodany 10 kwietnia 2019

Podziękowania dla gości, rodziców i dziadków – jak dobrze wszystko zorganizować?

Dodany 10 kwietnia 2019

Czy warto zatrudnić wedding plannera?

Dodany 10 kwietnia 2019

Jak poradzić sobie z rozsadzeniem gości? – winietki będą koniecznością

Dodany 9 kwietnia 2019

Zespół na wesele czy DJ? – odwieczny dylemat

Dodany 9 kwietnia 2019

Jaki samochód wybrać do ślubu w określonym stylu?

Dodany 9 kwietnia 2019

Fotobudka czy fotograf – w co zainwestować organizując ślub i wesele?

Dodany 9 kwietnia 2019