Jak wybrać świadka na ślub?

Kwestie weselne bezsprzecznie są kwestiami spornymi. Często nawet państwo młodzi mają problem by porozumieć się w pewnyxh sprawach. Trzeba znaleźć rozwiązanie na wszystko. Dlatego też tak ważny jest dobór świadków. Powinni być oni oparciem dla państwa młodych, w razie problemów i wątpliwości, powinni im oni pomagać. To, że państwo młodzi zaproponują swoim bliskim bycie świadkami na weselu powinno być przede wszystkim powodem do dumy. Głównie dlatego, że dzięki temu wiemy jak ważni jesteśmy i zasługujemy na zaufanie. To niesamowite uczucie. Świadków anie to niewątpliwie zaszczyt. Należy jednak pamiętać również o tym, że jest to ogrom obowiązków, których pod żadnym pozorem nie można olewać, lekceważ ani odkładać na boczny plan. Swoje obowiązki świadkowie wypełniać powinni jak najbardziej sumiennie.

Zadania świadka

Świadek nie ma na celu jedynie wypełniania dokumentów ślubnych. To o wiele ważniejsza rolaz i o wiele bardziej kluczowe zadania. Zanim zdecydujemy się zgodzić na ten zaszczyt, zastanówmy się, czy na pewno jesteśmy w stanie podołać tak dużej odpowiedzialności. Jednym z wielu licznych zadań świadka jest oczywiście dbanie o państwa młodych, muszą czuć oni wsparcie, w tym napiętym okresie przedślubnym potrzebować oni będą wiele wsparcia oraz wiele miłych słów. Najważniejszą pomocą jaką udzielić mogą świadkowie, jest oczywiście pomoc w przygotowaniu wesela.
[h2 ] Jaką osobą powinien być świadek [/h2 ] Dlatego dobrze jest dobrać sobie świadków zaradnych, kreatywnych, muszą być to osoby dobrze nam znane, powinniśmy znać ich energię. Wszystkie te cechy u zachowania pomogą nam we wzajemnym podzieleniu się ślubnymi zadaniami oraz w wywiązaniu się z nich w jak najbardziej sumienny sposób. Według niektórych poradnikow, swojego świadka powinno się wybrać na trzy miesiące przed ślubem. Jednakże uznaje się, że nie jest to tak bardzo istotne. Jasne jest ze dobrze jest wiedzieć wcześniej, czy mamy pewnego świadka. Ale jednak z tym nie będzie problemu. Raczej zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce pełnić dla nas tą zaszczytną rolę. Ogólnie rzecz biorąc uznaje się, że świadkowie powinni być różnej płci, powinna być to kobieta oraz mężczyzna. Teoretycznie powinni być też stanu wolnego. Jednakże nie są to konieczne wymogi. Wszystko zależy również od preferencji państwa młodych. Niektórzy uważają także, że świadkami nie może być istniejąca para, czyli dwoje ludzi, a mianowicie mężczyzna i kobieta, którzy tworzą związek. A już pod żadnym pozorem nie może oczywiście być to małżeństwo. W praktyce oczywiście nie zawsze tak to wygląda. Czasem jako świadków para młoda wybiera sobie kobietę i kobietę albo dwóch mężczyzn. Przyjmuje się jednak ze kobieta powinna być świadkową panny młodej natomiast mężczyzna powinien być świadkiem Pana młodego. W praktyce wygląda to jednak różnie. Jeśli para młoda ma w planach postąpić inaczej, oczywiście nikt nie może im tego zabronić. Przy ślubie mogą bowiem asystować dwie osoby, które są tej samej płci. Nie ma z tym żadnego problemu. Ksiądz udzielający ślubu raczej też nie robi z tego powodu problemu. Nic nie stoi na przeszkodzie. Nie robi również różnicy to jakiego rodzaju jest to ślub. A rodzajów ślubu również jest wiele. Może być to między innymi ślub cywilny lub ślub kościelny. Innym rodzajem ślubu jest zaś ślub konkordatowy. Jedynym formalnym wugafiem jaki muszą spełnić przyszli świadkowie jest to, że muszą być oni pelnoletni. Dzieje się tak, ponieważ w dniu tak ważnej uroczystości, to jest w dniu ślubu świadkowie mają w obowiązku wylegitymować się swoim dowodem osobistym. Niest to wymaganie którego nie da się przeskoczyć. Ponadto, biorąc świadków do ślubu kościelnego trzeba pamiętać o tym, że owi świadkowie muszą posiadać sakrament bierzmowania. Jest to niekwestionowanie bardzo bardzo ważna kwestia. Kolejną rzeczą jest fakt, że pokrewieństwo między obojgiem świadków również nie stanowi żadnej przeszkody we wzięciu tak czynnego udziału w ceremonii. Świadkowie mogą być dla siebie całkowicie obcy, to znaczy w ogóle mogą się znać, z drugiej zaś strony mogą być oni dla siebie jak najbardziej bliscy. Trzeba tu uwzględnić to, że mogą być oni małżeństwem.

Teoria kontra praktyka

Wszystkie fakty i aspekty które zostały wyżej wymienione jako mniej ważne, nie muszą zostać w pełni uwzględnione. Świadkowie mogą być stanu wolnego, mogą być w związku, mogą być rozwiedzieni. Możliwości jest wiele. Co więcej jeśli para młoda nie może zdecydować się na wybranie świadków na przykład wśród kilku swoich najbliższych, można poprosić o to kilka osób. Świadków nie musi być dwojez do pary. Może być ich troje, czworo, pięcioro lub nawet dziesięciu, jeśli tego właśnie życzy sobie para młoda. Oczywiście w tej kwestii konieczne jest skonsultowanie się wcześniej z księdzem. Nie dobrze gdyby w dniu ślubu gdy już wszystko będzie gotowe okazało się że ten wyżej wymiony nie zgadza się na taki rodzaj uroczystości i taki odstęp od norm. Jeśli chodzi o ślub cywilny świadek nie musi być nawet wierzący co oznacza że może być on ateistą. Jeżeli chodzi w tym przypadku o kwestie prawne to świadek ma zadanie zaświadczyć ze być świadkiem ślubu. Nie chodzi tu o kwestie religijne. Jeżeli chodzi o ceremonię kościelną ksiądz może sobie życzyć żeby świadkiem był praktykujący katolik. Musi być to również osoba jak najbardziej zaufana. Musi być to ponadto osoba która w stu procentach wywiąże się ze swoich obowiązków. Jeżeli chodzi o osobę będąca świadkową uważa się że powinna być ona osobą odpowiedzialną oraz taką która w ostatniej chwili nie zrezygnuje z pełnienia swoich obowiązków. Dlatego też właśnie za świadków najczęściej bierze się najbliższych przyjaciół lub też rodzeństwo czy bliższą rodzinę. Jeśli kobietę zdecyduje się na to aby rolę jej świadka pełnił mężczyzna powinna mieć ona przy sobie kobietę, dziewczynę która pomoże jej w organizacji całego wesela w organizacji ślubu. Musi być to dziewczyna, która będzie sprawowała w godny sposób opiekę nad panną młodą. Co ważne równie dobrze za świadka wybrać można sobie sąsiada czy też kolegę z pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie. Inną nietypową propozycja świadka może być rodzic którejś ze stron. Sprawowanie opieki nad państwem młodym również jest zadaniem świadka. Jeśli chodzi o pomoc panny młodej jaką powinna być dziewczyna, to taka dziewczyna zdecydowanie powinna być osobą pogodną.

Podobne artykuły

Jak wybrać zaproszenia na wesele?

Dodany 27 maja 2020

Jak dobrać dodatki na ślub?

Dodany 27 maja 2020

Jak wybrać pojazd ślubny?

Dodany 27 maja 2020

Wybór muzyki na przyjęcie weselne

Dodany 27 maja 2020

Jak dobrać sobie garnitur ślubny?

Dodany 27 maja 2020

Wybór sali na przyjęcie weselne

Dodany 27 maja 2020

Wybór sukni ślubnej

Dodany 27 maja 2020

Znaczenie fotografii ślubnych w życiu

Dodany 27 maja 2020

Cała organizacja przyjęcia weselnego

Dodany 27 maja 2020

Krótki poradnik o organizacji ślubu

Dodany 8 maja 2019

Wybieramy najlepsze kreacje ślubne

Dodany 8 maja 2019

Czym do ślubu – czyli poradnik motoryzacyjny dla narzeczonych

Dodany 8 maja 2019

Ślub i wesele w plenerze – jak zorganizować?

Dodany 8 maja 2019

Fotobudka, funbook i inne atrakcje – czyli o nowościach na weselu

Dodany 8 maja 2019

Atrakcje na wesele, czyli co wybrać, aby uatrakcyjnić przyjęcie weselne

Dodany 8 maja 2019

Lista prezentów ślubnych – fanaberia czy przydatny wynalazek?

Dodany 8 maja 2019

Przysięga małżeńska – jak uczynić najważniejszy moment niezapomnianym?

Dodany 8 maja 2019

Wybór menu na wesele – kuchnia polska, regionalna, a może japońska?

Dodany 8 maja 2019

Bo ślub nie musi być pompatyczny. Czyli o ciekawych pomysłach na ten wyjątkowy dzień

Dodany 8 maja 2019

Zaproszenia ślubne – nowoczesność kontra klasyka

Dodany 14 kwietnia 2019

Ślubny dress code, czyli krótki poradnik dla panny młodej i pana młodego

Dodany 14 kwietnia 2019

Wybierz wymarzoną suknię ślubną

Dodany 10 kwietnia 2019

Zabawy weselne – jakie wybrać, aby goście dobrze się bawili i nie czuli zażenowania?

Dodany 10 kwietnia 2019

Podziękowania dla gości, rodziców i dziadków – jak dobrze wszystko zorganizować?

Dodany 10 kwietnia 2019

Czy warto zatrudnić wedding plannera?

Dodany 10 kwietnia 2019

Jak poradzić sobie z rozsadzeniem gości? – winietki będą koniecznością

Dodany 9 kwietnia 2019

Zespół na wesele czy DJ? – odwieczny dylemat

Dodany 9 kwietnia 2019

Jaki samochód wybrać do ślubu w określonym stylu?

Dodany 9 kwietnia 2019