Fotobudka czy fotograf – w co zainwestować organizując ślub i wesele?

Organizacja wesela jest stresującym czasem dla przyszłych małżonków i wszystkich osób zaangażowanych w ten proces. Oczywiście warto poprosić o pomoc rodzinę, zwłaszcza jeśli w wielu kwestiach trudno jest dojść do konsensusu. Jedną z takich kwestii jest wybór fotografa. Trzeba zorientować się w ofercie fotografów z okolicy i porównać cennik usług w oparciu o własny budżet. Niektóre osoby nie decydują się na fotografa i proszą kogoś z rodziny o pełnienie tej funkcji. Niewątpliwie dzięki temu można zaoszczędzić, jednak nie wiadomo, jak będzie z jakością zdjęć. Niektóre osoby wybierają także inne rozwiązania. Zatem w jaki sposób uwiecznić te szczególne chwile i które rozwiązanie w określonych okolicznościach jest najkorzystniejsze.

Wesele w plenerze – fotograf czy znajomy z dronem?

Narzeczeni mają różne pomysły, co do tego, jak ma wyglądać ich ślub i wesele. Niektórzy decydują się na uroczystość i przyjęcie w plenerze. To świetny wybór zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy pogoda jest w miarę pewna. Jednak zawsze trzeba zapewnić osłonę w postaci namiotów na wesele. W takich warunkach wykonywanie zdjęć wymaga pewnej wprawy. Trzeba wziąć pod uwagę kierunek padania światła i cienie, a także odpowiednio dobrać ostrość. Zatem wykonywanie zdjęć przez fotografa amatora może być bardzo utrudnione. Oczywiście w dobie aparatów cyfrowych i stałego podglądu zdjęć można na bieżąco kasować te nieudane, jednak może się zdarzyć, że przez to nie będzie ich zbyt dużo. Innym pomysłem na uwiecznienie momentu ślubu i wesela jest nakręcenie filmu z ceremonii, a także wesela za pomocą drona. To również popularne rozwiązanie stosowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych fotografów. Wybierając artystyczną oprawę „po kosztach” i angażując znajomych trzeba pamiętać, by sprawdzić wcześniej ich umiejętności w tym temacie, Może się bowiem okazać, że drona kupili niedawno, a filmy kręcili jedynie na próbę i wiele z tych wysiłków nie wyjdzie. Zatem lepiej zacisnąć zęby i wynająć fotografa, w końcu takie wydarzenie zdarza się raz w życiu, a przynajmniej każdy z małżonków ma taką nadzieję, przyrzekając sobie dozgonną miłość…

Jak znaleźć dobrego fotografa?

Poszukiwania fotografa należy rozpocząć od przejrzenia ofert w kategorii fotografia ślubna. Najlepiej poszukiwania zawęzić do województwa lub nawet do miasta. Wtedy ogranicza się możliwość, że fotograf z jakichś niezależnych od niego przyczyn spóźni się na ceremonię. Po wstępnej selekcji na podstawie dostępnej galerii zdjęć ślubnych, którą powinien dysponować szanujący się fotograf na swojej stronie internetowej, warto umówić się na spotkanie w celu przejrzenia portfolio fotografa na żywo. Tu wybór zależny jest od tego, czego oczekujemy od fotografa. Możemy wybrać takiego, który po prostu robi dobre zdjęcia, albo zajmującego się wszechstronną fotografią, zarówno portretami, jak i fotografią artystyczną. W tym drugim przypadku mamy pewność, że fotograf zrobi wszystko, by zdjęcia były jedyne w swoim rodzaju. Oczywiście możemy kierować się również ceną, ale jednak jakość zdjęć powinna być na pierwszym miejscu.

Co, jeśli nie fotograf?

Wykonywanie zdjęć na weselu jest czasem bardzo nienaturalne, zwłaszcza, przy zdjęciach grupowych. Zatem o ile fotograf na uroczystość jest dobrym rozwiązaniem, o tyle na wesele nie jest już konieczny. Można w końcu zdecydować się na coś bardziej oryginalnego. Fotobudka na wesele to rozwiązanie nie nowe, ale jednak takie, które ostatnio przechodzi prawdziwy renesans. Popularne stało się organizowanie wesel tematycznych, a w związku z tym również dopasowywanie do nich zabaw i gadżetów. Atrakcje na wesele takie jak zabawy pod przewodnictwem wodzireja można uzupełnić o wspólne pstrykanie fotek w niewielkiej fotobudce. Ta niecodzienna atrakcja pozwala na stworzenie spontanicznych zdjęć, które można wydrukować niemal natychmiast i podarować gościom w prezencie. Dzięki temu podarunki dla gości ma się już z głowy. W końcu gipsowe aniołki czy serduszka prędzej czy później trafiają do kosza albo pudełka na podarki z którymi nie wiadomo, co zrobić. Zdjęcie można włożyć do albumu, wyeksponować na tablicy korkowej, albo po prostu włożyć do antyramy i stworzyć kolaż zdjęć z wesela. Możliwości jest naprawdę wiele, a goście na pewno będą zadowoleni. Ponadto do fotobudki można zamówić szereg gadżetów tematycznych, które urozmaicą fotografie, np. kapelusze, okulary, albo peruki, w zależności od tematyki imprezy weselnej.

Sesja ślubna – fotograf czy fotobudka?

Jeśli chodzi o zdjęcia ślubne poza uroczystością slubu i udokumentowaniem wesela duże znaczenie ma również sesja ślubna. To zdjęcia z sesji najczęściej trafiają do dużej antyramy i zostają powieszone w salonie lub sypialni. Tutaj są dwie, a nawet trzy możliwości. Można zatrudnić fotografa albo poprosić kogoś znajomego o wykonanie takiej sesji, o ile zna się na fotografii. Warto mieć na nią już jakiś pomysł. Zdjęcia powinny wyglądać na spontaniczne i niepozowane. Niektóre pary decydują się także na alternatywną sesję ślubną, wykonaną w fotobudce. Oczywiście miejsca nie ma tu zbyt dużo, a w związku z tym możliwości są także okrojone. Jednak jeśli chce się mieć zdjęcia portretowe, z przymrużeniem oka, to fotobudka będzie w tej sytuacji dobrym wyborem.

Fotobudka czy fotograf – dylemat w co zainwestować nie musi być trudny. Przede wszystkim trzeba zastanowić się na czym nam najbardziej zależy, na spontaniczności, czy jakości i profesjonalizmie. W zależności od podejścia do tematu każdy wybór może być dobry. Perfekcjoniści z pewnością wybiorą usługi fotograficzne, a osoby, które lubią stawiać na spontaniczność usługi swoich znajomych lub fotobudkę.

Podobne artykuły

Krótki poradnik o organizacji ślubu

Dodany 8 maja 2019

Wybieramy najlepsze kreacje ślubne

Dodany 8 maja 2019

Ślub i wesele w plenerze – jak zorganizować?

Dodany 8 maja 2019

Fotobudka, funbook i inne atrakcje – czyli o nowościach na weselu

Dodany 8 maja 2019

Atrakcje na wesele, czyli co wybrać, aby uatrakcyjnić przyjęcie weselne

Dodany 8 maja 2019

Lista prezentów ślubnych – fanaberia czy przydatny wynalazek?

Dodany 8 maja 2019

Wybór menu na wesele – kuchnia polska, regionalna, a może japońska?

Dodany 8 maja 2019

Zaproszenia ślubne – nowoczesność kontra klasyka

Dodany 14 kwietnia 2019

Ślubny dress code, czyli krótki poradnik dla panny młodej i pana młodego

Dodany 14 kwietnia 2019

Wybierz wymarzoną suknię ślubną

Dodany 10 kwietnia 2019

Zabawy weselne – jakie wybrać, aby goście dobrze się bawili i nie czuli zażenowania?

Dodany 10 kwietnia 2019

Podziękowania dla gości, rodziców i dziadków – jak dobrze wszystko zorganizować?

Dodany 10 kwietnia 2019

Czy warto zatrudnić wedding plannera?

Dodany 10 kwietnia 2019

Jak poradzić sobie z rozsadzeniem gości? – winietki będą koniecznością

Dodany 9 kwietnia 2019

Zespół na wesele czy DJ? – odwieczny dylemat

Dodany 9 kwietnia 2019